14 sierpnia 2024

Świadectwo charakterystyki energetycznej – co to takiego? Kiedy jest potrzebne? Kto może je sporządzić?

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej, zwane potocznie certyfikatem energetycznym – jest dokumentem określającym efektywność energetyczną nieruchomości. Innymi słowy, pokazuje, ile energii potrzebne jest do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz podgrzewania wody w danej nieruchomości.

 

Kiedy potrzebny jest certyfikat energetyczny?

 

Świadectwo charakterystyki energetycznej powinniśmy sporządzić przed / w trakcie przygotowywania nieruchomości do sprzedaży, bądź najmu. Słowem podsumowania – istotne jest to, żebyśmy najpóźniej w dniu podpisania umowy, bądź aktu notarialnego mieli możliwość przekazania świadectwa nowemu lokatorowi.

 

Certyfikat energetyczny jest również wymagany w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

 

Powyższe daje nam ogólny obraz – świadectwo charakterystyki energetycznej wymagane jest w przypadku sprzedaży, bądź najmu każdego lokalu, który generuje jakiekolwiek zapotrzebowanie na media.
Jest to niezaprzeczalnym faktem, jeśli nie chcemy narazić się na karę finansową – sporządzenie świadectwa jest jedną z priorytetowych spraw, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

 

Kto może sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej?

 

Świadectwo może sporządzić tylko i wyłącznie osoba z odpowiednimi uprawnieniami (np. inżynier budownictwa), należy pamiętać o sprawdzeniu, czy osoba, której powierzamy to zadanie posiada odpowiednie kwalifikacje.

 

Osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia – wpisane są do centralnego rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

 

Jeśli szukają Państwo odpowiedniej, sprawdzonej osoby – serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami.
Stale współpracujemy ze specjalistami z dziedziny inżynierii budowlanej. Przeprowadzimy Państwa przez cały proces szybko, bezpiecznie i skutecznie.

 

Ważne informacje na temat świadectwa charakterystyki energetycznej:

 

  • Świadectwa energetyczne są ważne 10 lat od dnia ich wydania.
  • W przypadku termomodernizacji budynku – należy sporządzić nowe świadectwo.
  • Świadectwo możemy przekazać kupującemu / najemcy w formie papierowej, bądź elektronicznej.
  • W akcie notarialnym będzie widniał zapis o przekazaniu świadectwa.
  • Inwestor, który zleca sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej – będzie zobowiązany dołączyć je do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.
  • W przypadku budynków niemieszkalnych świadectwo obejmuje również ocenę zapotrzebowania na energię potrzebną do oświetlenia.

 

 

Aleksander Barczyk

źródła:
1. Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce budynków energetycznych
2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
3. Ustawa z dnia 28 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy. Prawo budowlane  

Polityka prywatności

42-200 Częstochowa,

gen. J. H. Dąbrowskiego 15 lok. 12

biuro@barczyknieruchomosci.pl